Jak wybrać stół do salonu w kilku prostych krokach?

Zapewne większość z nas nie wyobraża sobie salonu bez stołu. To właśnie przy nim spotykamy się ze znajomymi lub pozostałymi członkami rodziny przy okazji większych uroczystości. Nie każdy jednak wie, jak wybrać idealny model dla siebie. Tym, którzy właśnie stoją przed takim wyzwaniem podpowiadamy, jak to zrobić w kilku prostych krokach.

Krok 1: Rozmiar stołu

Stół do salonu powinien być nie tylko estetyczny, ale również i w pełni funkcjonalny. Aby spełniał on to drugie kryterium, musimy poświęcić nieco czasu, by odpowiednio dobrać  właściwy rozmiar. To właśnie dzięki temu będziemy mogli w pełni korzystać z jego funkcjonalności, niezależnie od miejsca, w którym zostanie on ustawiony.

Jak pokazuje praktyka, najlepszy stół do salonu powinien mieć ok. 75-80 cm wysokości. Nie bez znaczenia pozostaje również przestrzeń, dostępna dla każdej osoby przy nim zasiadającej. Z reguły uznaje się, że na każdego biesiadnika powinno przypadać ok. 60 cm blatu. To z kolei przekłada się na całą szerokość stołu, która powinna odpowiadać liczbie domowników. Współcześnie sporym powodzeniem cieszą się stoły rozsuwane. Dzięki takim cechom z ich funkcjonalności może skorzystać znacznie więcej osób.

Krok 2: Kształt blatu

Przyszła pora na wybór kształtu blatu. Współczesny rynek oferuje inwestorom wiele różnorodnych możliwości w tym zakresie. Warto więc przyjrzeć im się dokładnie, by wybrać najlepszy stół do salonu do swojego domu czy mieszkania. Pomimo upływu lat, sporą popularnością cieszą się stoły prostokątne, zapewniające najwyższy poziom funkcjonalności. Przy takich meblach może usiąść sporo osób, by cieszyć się posiłkiem czy spotkaniem w gronie najbliższych. Alternatywą są natomiast stoły do salonu okrągłe, potrzebujące znacznie mniej przestrzeni. Na taki model warto więc zdecydować się, gdy metraż domu czy mieszkania pozostawia wiele do życzenia, a ograniczona mocno ilość miejsca nie stwarza wielu możliwości aranżacyjnych. Okrągłe modele są również znacznie lżejsze, niż klasyczne stoły prostokątne, dlatego też doskonale wpiszą się one w stylizacje boho, komponując się również z wystrojem wnętrz w stylu skandynawskim.

Krok 3: Aranżacja wnętrza

Wiesz już, że okrągły, lekki stół do jadalni doskonale wpisze się w styl skandynawski. Do takiej aranżacji będzie pasował również stół prostokątny w naturalnym kolorze dębu z rozkładanym blatem, zwiększającym jego funkcjonalność. Nieco inaczej będą wyglądać stoły do salonu, urządzone w bardziej nowoczesnych koncepcjach. W styl loftowy wpisze się doskonale model, wykonany z laminowanej płyty MDF z nogami w kontrastowym kolorze. Na szczególną uwagę zasługują również stoły ceramiczne, niezależnie od ich kształtu czy rozmiaru. Taki stół do jadalni to często prawdzie dzieło sztuki, dodające wnętrzu niebanalnej elegancji i piękna. Jego dodatkowym atutem mogą być np. krzyżujące się nogi, budujące dodatkowe walory estetyczne. Jak widać, wybór na współczesnym rynku jest naprawdę spory, a w tak dużym wachlarzu możliwości każdy z pewnością znajdzie najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =